Kiedy opona nadaje się do naprawy?
- Szczegóły
Opony samochodowe są jednym z najmocniej eksploatowanych elementów pojazdu. To od nich zależy przyczepność samochodu, komfort kierowania, a także bezpieczeństwo osób poruszających się danym autem. Ze względu na mocną eksploatację, opony są mocno narażone na wystąpienie zniszczeń. Opona może ulec zniszczeniu także przez nieprawidłowe użytkowanie lub z powodu wad fabrycznych. Bardzo często zdarzają się także sytuacje, w których nawet nowa opona ulegnie uszkodzeniu. Rozbita butelka, metalowy gwóźdź na drodze czy też wandalizm – to wystarczy, aby opona nie nadawała się do użytku. W takiej chwili można podjąć decyzję o wymianie opony na nową lub też jej naprawieniu.
Kiedy opony można naprawić?
Ze względu na to, że nowe, dobrej jakości opony są dosyć sporym wydatkiem, większość osób decyduje się na ich naprawdę. Warto zaznaczyć, że po naprawieniu opona nie odbiega w niczym od pozostałych trzech opon. Niestety niekiedy opona jest zniszczona w taki sposób, że nie ma możliwości jej naprawienia. W większości przypadków jednak jest to jak najbardziej możliwe. Pierwszą sytuacją, kiedy można wykonać naprawę opony jest powierzchowne przecięcie jej ścianki bocznej. W przypadku takiego uszkodzenia wystarczy krótka wizyta u wulkanizatora, który załata uszkodzenie.
Do naprawy nadają się również opony o niższym indeksie prędkości, które zostały płytko przebite. W przypadku opon o wysokim indeksie prędkości lub głębszych uszkodzeń opona nie powinna zostać poddana naprawie. Jeżeli opona została uszkodzona na poziomie bieżnika, również można oddać ją do wulkanizatora. Zaleceniem do naprawy jest również punktowe przebicie opony.
Kiedy nie warto naprawiać opon?
Do naprawy najlepiej oddawać opony użytkowanie nie dłużej niż kilka lat. Jeżeli dany komplet opon ma około 10 lat, to nie należy go naprawiać, lecz wymienić na nowy. Guma w oponach z czasem niszczeje, przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Jeżeli opona ma zniszczony bieżnik wyłącznie z jednej strony, rozległe, głębokie rozcięcie lub jakiekolwiek wybrzuszenia, należy wymienić ją na nową. Opony, w których bieżnik został równomiernie starty, można poddać regeneracji, polegającej na przywróceniu bieżnika.